30 czerwca, 2024 seo ftp

Koparka kołowa czy gąsienicowa? – różnice, wady i zalety.

Koparka kołowa czy gąsienicowa

Charakterystyka koparki kołowej

Charakterystyka koparki gąsienicowej

Porównanie koparki kołowej i gąsienicowej

Podsumowanie

 

Koparka kołowa czy gąsienicowa

Koparka kołowa i gąsienicowa to dwie różne maszyny, choć z pozoru służą do podobnych zadań. Istotne różnice między nimi determinują zakres ich zastosowań, wydajność oraz możliwość poruszania się po różnych rodzajach podłoża.

Podczas planowania prac ziemnych, ważnym aspektem jest dopasowanie sprzętu do warunków terenowych. Zastanawiasz się którą koparkę wybrać? Nasz artykuł dokładnie wyjaśnia różnicę w mobilności, stabilności oraz kosztach eksploatacji tych dwóch popularnych rodzajów koparek.

Charakterystyka koparki kołowej

Koparki kołowe to wszechstronne maszyny budowlane, które wyposażone są w podwójne szerokie opony, zapewniając dobrą przyczepność podczas podnoszenia i głębokiego kopania. Koparki kołowe są idealne do robót ziemnych w miastach, oferując wysoką wydajność, precyzyjne sterowanie oraz oszczędne użytkowanie.

Zalety

Zaletami koparek z podwoziem kołowym jest niewątpliwie ich mobilność. Pozwalają na szybkie przemieszczanie się po dużych obszarach budowy, a nawet po mieście, w ruchu ulicznym. Koparki kołowe są również bardziej precyzyjne w manewrowaniu, w szczególności w ciasnych pomieszczeniach. Są one również tańsze w użytkowaniu.

Wady

Koparki kołowe nie są zbyt stabilne i przy nieprawidłowym wychyleniu potrafią się przewrócić. Mają również problem w trudnym, grząskim lub kamiennym terenie. Ich nośność jest mniejsza niż koparek gąsienicowych.

Charakterystyka koparki gąsienicowej

Koparki gąsienicowe przystosowane do wykonywania trudnych robót ziemnych. Ich najważniejszą cechą jest gąsienicowy układ jezdny, który pozwala na równomierne rozłożenie ciężaru na większej powierzchni. Dzięki temu koparki gąsienicowe mogą bezpiecznie poruszać się po nieutwardzonych terenach.

Zalety

Koparki gąsienicowe są bardziej stabilne na nierównym terenie, dzięki szerokiemu rozkładowi ciężaru na gąsienicach. Również świetnie radzą sobie na podmokłych i nierównych terenach. Koparki te dzięki gąsienicowemu podwozi ciężko wywrócić nawet przy dużym ładunku.

Wady

Koparki oparte na gąsienicach są droższe w użytkowaniu i wymianie części. Wymagają transportu na każdą budowę. Gąsienice mogą powodować większy hałas, a także uszkodzić nawierzchnie po której się poruszają.

Porównanie koparki kołowej i gąsienicowej

Zatem którą koparkę wybrać? Nasz wybór powinien być zależny od zastosowania i ukształtowania terenu na którym przeprowadzamy większość prac. Uwzględnijmy konkretne parametry porównując oba rodzaje koparek. Poznaj różnice:

Cena

Koparka gąsienicowa zazwyczaj jest tańsza od koparki kołowej, ale jej eksploatacja i serwis są droższe.

Moc silnika

Moc silnika w koparkach gąsienicowych zazwyczaj jest wyższa niż w koparkach kołowych. Większy silnik potrzebny jest do radzenia sobie z nierównościami i większym oporem gąsienic przy przemieszczaniu się.

Mobilność

Zdecydowanie większa mobilność posiadają koparki kołowe. Są szybsze, mogą przemieszczać się efektywniej, ale również mogą jeździć po drogach publicznych.

Waga

Koparki wyposażone w podwozie gąsienicowe są cięższe niż jej kołowe odpowiedniki. Układ gąsienicowe zarówno metalowe jak i gumowe są cięższe od kół. Jeśli na budowie waga determinuje rodzaj koparki, warto zastanowić się nad mini koparkami, które sprawdzają się idealnie w takich sytuacjach.

Zasięg

Zasięg i głębokość wykopów w koparkach gąsienicowych jest większy poprzez zwiększenie w nich środka ciężkości.

Dostępność akcesorium i osprzętu

Koparki kołowe są maszynami bardziej uniwersalnymi i pozwalają na większą modyfikację różnych akcesoriach.

Podsumowanie

Głównie to plac budowy determinuje, wybór odpowiedniej koparki. Choć koparki gąsienicowe i kołowe w niektórych przypadkach mogą być stosowanie zamiennie, to często mając do wyboru tylko jedną z nich, musimy zdecydować się na odpowiednią.

W trudnym terenie, gdzie jest błoto lub jest nierówno, tam lepsza będzie podwozie gąsienicowe. Dzięki większej powierzchni styku pojazdu z podłożem. Również przy pracach z ekstremalnym wychyleniem, lepiej jest wybrać gąsienicę, które przesuwają środek ciężkości bliżej koparki.

Koparki kołowe są powszechnie wykorzystywane podczas różnego rodzaju robót w mieście. Mogą poruszać się po drogach publicznych i są lepszym wyborem w szybszym transporcie na kilku budowach jednocześnie.

/** * Use the following code in your theme template files to display breadcrumbs: */